sze
18

Repesztésről beszélni eleget sosem lehet.
Most a repesztőrendszerekkel általánosan szeretnék kicsit foglalkozni, az alapvető vegy- szereken belül..

 
Az egyfázisú repesztőlakk
 
Nevezik egylépcsős repesztőnek, akrilrepesztőnek, antikoló lakknak, de köztes repesztőnek is. Ennél a repesztőnél a repedést két, egymástól elütő színű akrilfesték közé kent repesztőlakk használatával érjük el; a repesztést egyetlen lakkréteg hozza létre (magyarul: egyetlen flaskát kell vennünk az akrilfestékeink mellé a repesztés elkészítéséhez).
 
A lényeg: erre a repesztőlakkra akrillal festünk rá, az akrilfesték a lakk hatására száradás közben megrepedezik.
 
Leginkább régi, pergő festékrétegű fatárgyak hangulatát utánozhatjuk, ha ezt a repesztőt használjuk.
 
Mivel itt a fedő akrilfesték reped, nem használhatjuk szalvéta fölött, csakis alapként jöhet szóba, de lehet ez önállóan is a tárgyunk dísze.
 

 
Általánosan így használjuk: 
 
 
A legelső lépés - a tárgy előkészítése-alapozása a repesztőlakk felhordása előtt:
 
 
Fesd le a felületet akrilfestékkel, vagy alapozóval! Ennek a festékrétegnek a színe fog megjelenni a repedés hasadékában a kész művön. Amikor akrilfestékkel lekened az alapodat, az akrilfesték egyben vízzáróvá is teszi azt, így a rákerülő repesztőlakk nem szívódik be az alapba és képes lesz repedést előidézni.
Repesztőlakk alá mindig olyan anyaggal kell dolgozni, ami vízálóvvá szárad, nehogy a rákerülő repesztőlakk feloldja az alapot.
 
Ha a porózus (nedvszívó) anyag eredeti színét szeretnéd viszontlátni a repedés hasadékában (pl virágcserép), akkor kend le azt enyhén hígított decoupage ragasztólakkal, az száradás után átlátszóra szárad, lezárja az alapot, és megakadályozza a repesztő felszívódását. Hagyd alaposan megszáradni a legalsó réteget!
 
Nem porózus felületen közvetlen alkalmazva (mázas kerámia, üveg), lehet, hogy összeugrik a repesztőlakk, és akkor nem ad szép eredményt. Itt is jól jön egy réteg ragasztólakk a felhordás előtt.
 
 A repesztés előkészítéséről ennyit...
 
  
Második lépés - a repesztőlakk felhordása:
 
 
Kend fel a repesztőlakkot a felületre!
Ne sajnáld, jusson mindenhova bőven! Ez a réteg is befolyásolhatja a végeredményt, vastagabb réteg általában szélesebb hasadékot eredményez.

Nem kell különösebben óvatoskodni a felhordásánál, ez az anyag többnyire jól terül, nem lesz csíkos száradás után.

A repesztés rajzolata a lakk felhordásával is összefügg: más lesz, ha párhuzamosan, egy irányba húzott ecsetvonásokkal hordjuk fel, és más lesz akkor is, ha összevissza, vagy szivaccsal nyomkodjuk a felületre. Ez természetesen minden márkánál más eredményt ad, érdemes egy próbadarabon a különböző felhordási módszereket kipróbálni.
 
Hagyd megszáradni a repesztőlakkot!

Itt álljunk meg egy kicsit: vannak olyan márkák, amelyeknél nem szabad teljesen megvárni a száradást folytatás előtt, mert akkor nem, vagy csak gyéren reped meg a ráhordott akrilfesték! Ezen repesztőlakkoknál még nyirkos állapotban folytassuk a munkát! 

 
A harmadik lépés - a legfelső akrilfesték felhordása:
 
 
Hordd fel a második akrilfesték-réteget a repesztőlakkos felületre! Ez a felső réteg fog dominálni, ha erre szeretnél szalvétát ragasztani, akkor ez a réteg legyen világos színű, különben nem fog látszódni a ragasztástól áttetsző minta. Ezt a réteget párhuzamos, egymást kicsit sem fedő ecsetvonásokkal vidd a felületre, különben ott, ahol a két ecsetvonás fedi egymást, nem alakul ki a repedés!
 
A második akrilréteg felhordásának módja is befolyásolja a repesztés rajzolatát, más lesz, ha a lakk vonásaival párhuzamosan húzol az ecsettel, más lesz, ha arra merőlegesen, és más, ha szivaccsal a felületre nyomkodva hordod fel a festéket. Ezt is érdemes kipróbálni egy próbadarabon még díszítés előtt.
 
Ennek a festékrétegnek a vastagsága is meghatározó: vastagabb réteg általában ritkábban, és szélesebben reped, míg a vékony, nagyon híg réteg sűrű és vékony repedést eredményez (szintén próba!). Nagyobb, egybefüggő terület repesztésekor inkább kicsit hígabb akrilt használjunk, hogy ne száradjon meg az első ecsetvonás, mire a végére érünk a munkadarabnak.
 
Jó szolgálatot tehet a szivacs-ecset, egyenletesebben lehet felhordani a festéket. Ha ecsettel dolgozol, akkor a festékbe mártott ecset hegyével, szinte függőlegesen érintsd először a felületet, aztán ahogy húzod a "vonalat", folyamatosan döntsd meg az ecsetedet, amíg ki nem fogy az ecsetből a festék.
Megmondom őszintén, hogy nekem a foltosabban felhordott második réteg által adott repedezett rajzolat sokkal jobban tetszik, mint a nagyon egyenletes második réteg összhatása. Tehát NEM HIBA, ha a második réteg rusztikusra sikeredik, sőt szerintem sokkal jobban idézi így egy régi, pergős festékű tárgy hangulatát...


Néhány konkrét repeszésféleség:

Az alap minden esetben egy szép szürke és kissé sötét akrilfesték volt.
Megszáradása után erre kentem fel a repesztőlakkot, nagyjából minden oldalra hasonló mennyiségű jutott.
Különbség csak a második akrilréteg vastagságában és felhordási módjában volt.



1.,  Vastagabb, sűrű második akrilréteg, párhuzamosan kenve a repesztőlakk felhor- dásának vonásaival
látszik, hogy szélesebb és mélyebb repedések alakultak ki, a repedések közti szigetek is nagyobbak:




2., Vastagabb, sűrű második akrilréteg, merőlegesen kenve a repesztőlakk felhor- dásának vonásaival
Az előzőtől eltérő repesztésrajzolat, kisebb szigetekkel és kevésbé széles repedésekkel:



3., Vékonyabb (vizezett) második réteg, szivaccsal  feltunkolva a felületre.
Aligrepedős felület, vékony repedéssel, kicsi szigetekkel:
























4., Vékonyabb (vizezett) második réteg, ecsettel, egyenetlenül felhordva a felületre:
A legrusztikusabb felület, csak itt-ott reped és az alap is átlátszik sokszor. Ha nem nézem az idétlen színválasztást, akkor ez talán a legeredetibb hatású repesztés. Tényleg olyan, mintha most kukáztam volna a tárgyat:


Huhh, ez jó hosszú lett..., pedig csak erről van szó:
1.,akrilfesték első rétegét felkenni
2.,repesztőlakkot rákenni
3.,második akrilfestéket felkenni
ugye, hogy nem is olyan bonyolult?!
Viszont, azt hiszem, ha eddig valami miatt nem volt sikerélményed, akkor fentebb biztosan rábukkansz, hogy mit is lehetne másképp csinálni!
 
Ha egyszer sikerül, jó ideig minden szembejövő tárgyat meg fogsz repeszteni, ne aggódj, majd elmúlik a kényszer..., ha más nem, akkor, ha megismerkedsz a kétfázisú repesztés adta lehetőségekkel! :)

Jó repesztést (próba-próba-próba!)

Léhner Csilla

A bejegyzés trackback címe:

https://hobbimuhely.blog.hu/api/trackback/id/tr553236417

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása